вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Малезискиот авион летал повеќе од седум часа, можел да стигне до Казахстан?

А голготата на семејствата на патниците и понатаму продолжува

avion_malezija-potraga

Поврзани вести

Британската компанија за сателитска комуникација „Инмарсат“ соопштила дека забележала сигнал од исчезнатиот малезиски авион, кој што би можел да помогне во пронаоѓање на локацијата на Боингот 777.

Според нивните податоци, авионот летал повеќе од седум часа по полетувањето.

Комуникациските сигнали од Боингот биле рутински и автоматски, но од компанијата не сакале да откриваат други детали.

Инаку, седумдневната потрага за авионот на „Малезија ерлајнс“ и понатаму е без резултати.

Малезискиот премиер во своето официјално обраќање рекол дека исчезнатиот авион можел да лета во две насоки: или кон север кон Тајланд и Казахстан или јужно од Индонезија кон јужниот дел на Индискиот океан.

Кинеските власти порачале дека се бесни и разочарани бидејќи на малезиските власти им се потребни седум дена да утврдат дека авионот Боинг 777 намерно е тргнат од предвидената маршрута откако некој го исклучил од комуникацискиот систем.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести