недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Малезискиот авион во Украина е урнат од ракета на проруските сили

Во документот кој има неколку стотина страници е наведен точниот тип на ракетата со која е соборен авионот на летот МН17, како и нејзиното движење, изјавил извор близок до истрагата.

Малезискиот авион во Украина е урнат од ракета на проруските сили

Малезискиот авион во Украина е урнат од ракета на проруските сили

Поврзани вести

Авионот на компанијата „Малезија ерлајнз“, кој пред речиси една година се урна во источниот дел на Украина, при што загинаа сите 298 патници, е соборен со ракета на проруските сили, извести Си-Ен-Ен, повикувајќи се на предлог-извештајот на холандските експерти, објави МИА.

Во документот кој има неколку стотина страници е наведен точниот тип на ракетата со која е соборен авионот на летот МН17, како и нејзиното движење, изјавил извор близок до истрагата.

Друг извор, кој имал увид во извештајот, тврди дека во него постои реконструкција на летот на малезискиот авион, од минута во минута, како и идентификација на делот од територијата од каде што е истрелана ракетата, со што одговорноста за уривање на авионот се препишува на проруските сили.

Во извештајот, според тврдењата на двата извора, дел од одговорноста се префрла и на авиокомпанијата „Малезија ерлајнз“, бидејќи другите компании ја избегнувале зоната на конфликтот.

Се очекува крајниот извештај да биде завршен и објавен во првата половина на октомври оваа година.

Најчитани вести