понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мали: Белград подготвено ја чека Сава

Снабдувањето со струја е редовно, но отежнето, но нема да има рестрикции, поосчил градоначалникот на Белград, Синиша Мали, кој апелирал до граѓаните да штедат струја.

mali

Поврзани вести

Градоначалникот на Белград, Синиша Мали, изјавил дека престолнината подготвено го дочекува евентуалниот бран на поплава на Сава, за што се очекува да стигне денеска.

„Сите бедеми во Белград се завршени, сега чекаме да видиме дали Сава ќе порасне или ќе се намали“, кажал Мали за српската телевизија РТС и додал дека ќе се наполнат и 50.000 дополнителни вреќи со песок, како резерва.

Градоначалникот додал дека снабдувањето со струја е редовно, но отежнето, но дека нема да има рестрикции. Тој навел дека во градот е укинато декоративното осветлувањеи апелирал до граѓаните да штедат струја.

„ Според одлуката на кризниот штаб, термоелектраната Никола Тесла се брани со сите средства и Градот обезбедил 60.000 вреќи кои се носат кон термоелектраната“, кажал Мили.

Градоначалникот изјавил дека на евакуираните во прифатните центри им се обезбедни телефони, и дека лицата кои чекаат на евакуација ги користат мобилните телефони на спасителите.

Тој истакнал дека во саботата и во неделата во Обреновац и Лазаревац, собрани се 100 тони загинати, што ќе бидат клучни активности и во текот на денов.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести