среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Малики нема да прифати влада на национално единство

Ирачкиот премиер Нури ал Малики ги отфрли повиците на западните сојузници за формирање влада на национално единство

images

Последни вести

Ирачкиот премиер Нури ал Малики ги отфрли повиците на западните сојузници за формирање влада на национално единство,  од која се очекува да стави крај на офанзивата на сунитските бунтовници, кои зазедоа голема територија во северозападен Ирак.

„Барањата претставуваат државен удар врз уставот и демократските вредности“, рекол шиитскиот претседател, Малики. Во меѓувреме, во Ирак стасаа половината  од 300-те американски специјалци  кои треба да помогнат во справувањето со џихадистите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести