четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Малку се залетаа, Бекамови сепак не се добитници на благородничката титула „Сер“

И покрај шпекулациите дека семејството Бекам ќе ја добие благородничката титула поради успесите на Бекам како фудбалер и фактот дека помагаше во организирање на Олимпијадата во Лондон, Кралскиот комитет одлучи дека тие се уште не се достојни за тоа.

bekam

Поврзани вести

Дејвид и Викторија Бекам сепак нема да ја добијат титулата „Сер“, односно „Лејди“. Иако беа номинирани, Кралскиот комитет одлучи дека е прерано за таа чест.

И покрај шпекулациите дека семејството Бекам ќе ја добие благородничката титула поради успесите на Бекам како фудбалер и фактот дека помагаше во организирање на Олимпијадата во Лондон, Кралскиот комитет одлучи дека тие се уште не се достојни за тоа.

Оваа одлука на Кралскиот комитет беше вистински шок за Обединетото Кралство, бидејќи се сметаше дек Бекам сигурно ќе ја добие титулата „Сер“, бидејќи и самиот принц Вилијам го предложи неговото име за оваа титула.

Кладилниците ширум светот пред две недели го затворија кладењето на негово име имајќи предвид дека се сметаше за апсолутен фаворит.

Но, Дејвид не е единствен спортист на кого оваа титула му се лизна од рацете. Минатата година тенисерот Енди Мареј се сметаше за добитник на титулата „Сер“, откако го освои Вимблдон, но таа му припадна на велосипедистот Бредлиј Вигинс.

Međutim Dejvid nije jedini sportista kojem je ova titula izmakla za dlaku, naime prošle godine se teniser Endi Marej smatrao dobitnikom titule Ser nakon što je osvojio Vimbldon, ali je ona pripala biciklisti Bredliju Viginsu.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести