четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Малолетник незаконски ловел риба во Охридско езеро

ribari[2]

Последни вести

Малолетник вчера бил фатен како незаконски лови риба во водите на Охрдиското езеро на околу дваесетина метри од брегот.

Малолетникот е повикан во полициска станица каде во присуство на адвокат за малолетници извршен е разговор и одземени му се подводната пушка, елек и одело како и други предмети за нуркање.

Во изминатиот период во две акции полициски службеници пронајдоа и одзедоа над 20 рибарски мрежи и околу 50 килограми разновидна риба.

Согласно законот за рибарство и аквакултура, против неколку лица поднесени се прекршочни пријави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести