недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

МАН: Изненадени сме колку Обвинителството вложува енергија да затвори новинар

Реакцијата на МАН доаѓа откако попладнево Основното јавно обвинителство ја обжали одлуката за условен отпуст на новинарот Томислав Кежаровски.

man

Последни вести

Македонската асоцијација на новинари (МАН) соопшти дека е изненадена колку надлежното обвинителство вложува енергија да се затвори новинар, а судовите се жалат за притисок од новинарите за донесена пресуда за новинар поради исто така напишан текст.

Реакцијата на МАН доаѓа откако попладнево Основното јавно обвинителство ја обжали одлуката за условен отпуст на новинарот Томислав Кежаровски.

„Судскиот систем пак, од друга страна очекува слободни новинари и истражувачко новинарство. Со ваков третман, како овој за колегата Томислав Кежаровски за напишан текст, тоа не е можно“, се наведува во соопштението.

Најчитани вести