недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

МАН: Текстот во „Дневник“ е поткрепен со факти

man

Последни вести

Македонската асоцијација на новинари – МАН, остро ги осудува навредите и заканите кон новинарката на „Дневник“, Катерина Нешкова кои следеа по објавување на текстот „Шилегов ги заборавил другите новинари“.

Новинарката Нешкова професионално ја извршувала работата. Текстот со наслов „Шилегов ги заборавил другите новинари што имаат фирми“ објавен во викенд изданието(25-26 јануари 2014 година) на „Дневник“ е поткрепен со факти, а не е пишуван паушално без докази. Воедно доказите наведени во текстот се јавно достапни информации.

Оттука токму оние кои се сметаат за најголеми поборници за слобода на медиуми, слобода на изразување, селективно гледаат на истите. Кога не им се во прилог фактите тие се закнуваат и навредуваат што е непрофесионално и неетички.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести