петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 38

Манчестер јунајтед ќе го направи Давид де Геа најплатен фудбалер на клубот

Како што откриваат британските медиуми, првиот голман на Манчестер Јунајтед, Давид Де Геа ќе стане најплатениот фудбалер на „црвените ѓаволи“.

манчестер

Поврзани вести

Иако одличниот шпански голман има договор со клубот до 2019 година, раководството на англискиот гигант размислува истиот да биде продолжен за уште некоја година, со што Де Геа ќе ја добие истата плата како капитенот, Вејн Руни. Моменталните неделни примања на Шпанецот се 200.000 фунти, а доколку се одлучи за нов договор тие ќе се зголемат за 100.000 фунти.

Со овој потег Манчестер Јунајтед на еден начин сака да го разлади евентуалниот нов интерес на Реал Мадрид за еден од најдобрите голмани на денешницата.

Најчитани вести