среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Манчестер Сити се проби на второто место на табелата во Премиер лигата

Со победата од 3:0 на гости кај Хал на синоќешниот дуел од 18.коло екипата на Манчестер Сити се проби на второто место на табелата на Преимер лигата.

манчестер

Поврзани вести

„Граѓаните“ отпорот на последно пласираниот тим го скршија во финишот на дуелот, а стрелци на головите беа: Јаја Туре 72.минута (пенал), Келечи Ихеначо 78 минута и Куртис Дејвис (автогол) 90+4 минути.

Резултати на другите завршени натпревари од 18.коло:

Вотфорд – Кристал Палас 1:1,
Арсенал – ВБА 1:0,
Барнли – Мидлсброу 1:0,
Челзи – Бурнемут 3:0,
Лестер – Евертон 0:2,
Манчестер Јунајтед – Сандерленд 3:1 и
Свонси – Вест Хем 1:4.

Денеска се игра натпреварот Ливерпул – Стоук, а утре е последниот дуел од оваа рунда меѓу Саутемптон и Тотенхем.

Табела: Челзи 46 бодови, Манчестер Сити 39,Ливерпул 37, Арсенал 37, Тотенхем 33, Манчестер Јунајтед 33

Најчитани вести