четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Манчевски: СГС добила бизниси од неколку милиони евра од државни институции

Според СДСМ сомнително СГС кратко по формирањето добиле многу вредни договори со државни институции

Damjan Mancevski

Поврзани вести

Агенцијата за обезбедување СГС добивала за само година и половина од формирањето добила 28 договори со државни институции вредни неколку милиони евра, тврди Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ.

Манчевски вели дека овие податоци се сомнителни бидејќи од 28-те добиени тендери во 20 СГС била единствен учесник.

„Дали е точно дека зад оваа фирма стои братучедот на премиерот Никола Груевски, Сашо Мијалков? И дали тоа е причината што министерства, општини, јавни претпријатија, училишта, каде што раководат кадри на ВМРО ДПМНЕ, токму во овој период, имале потреба токму од оваа фирма?“, вели Манчевски.

Тој, меѓу другото, наведе дека СГС склучила договор со Град Скопје вреден 420 илјади евра, со Јавното претпријатие за државни патишта склучиле договор од 430 илјади евра и со уште неколку други државн институции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести