четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Мандела зад себе остави четири милиони долари

Отворен тестаментот на Мандела

mandela

Последни вести

Поранешниот претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела, зад себе оставил имот вреден нешто повеќе од четири милиони долари, стои во тестаментот кој што е отворен денеска.

Како што соопштил извршителот на тестаментот, Дикганг Мосенек, тестаментот е напишан на 40 страници.

Мандела дел од имотот го препишал за школување на деца од неговото родно место. Исто така, дел од имотот ќе добијат и членовите на неговото семејство како и личниот персонал.

Тестаментот бил прочитан во Јоханесбург во Фондацијата на Нелсон Мандела.

Тој почина во декември минатата година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести