вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Манџукиќ си замина од Баерн (М) поради Пеп Гвардиола

MANDZUKIC SI ZAMINA

Поврзани вести

Репрезентативецот на Хрватска, Марио Манџукиќ и официјално потврди дека во новата клупска сезона нема да го носи дресот на старо-новиот шампион на Германија, тимот на Баерн (М).

„Се е фантастично во Баерн (М). Фантастичен клуб, фантастична средина, прекрасни соиграчи. До пред неколку недели, јас бев убеден дека ќе останам на “Алианс Арена”, но сега не е така. Да бидеме максимално искрено, мене не ми одговара стилот на игра кој го форсира Пеп Гвардиола. Не можам да го дадам максимумот во ваквиот стил на игра, тоа се виде и на првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампиони. Не се чуствувам убаво, не сум среќен и најдобра опција за сите е да ја прекинеме соработката. Сакам јавно да им се заблагодарам на клупските челници кои ми понудија нов договор. Сакам јавно да му се заблагодарам на Пеп Гвардиола кој е фантастичен тренер. Им посакувам се најдобро на моите тимски колеги, на најверните фанови. Ова е дефинитивно најубавата приказна во мојата кариера, но време е за нов предизвик”, изјави напаѓачот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести