Спорт

Мангала од јуни нов граѓанин

Мангала од јуни нов граѓанин

Челниците на најбогатиот клуб во англиската Премиер лига, Манчестер Сити, добиле зелно светло од раководните лица на актуелниот шампион на Португалија, Порто за остварат контакт со агентот на францускиот интернационалец, Елиакуим Мангала.

Фудбалскиот храм „Стемфорд Бриџ” најверојатно ќе биде следната дестинација на 22-годишниот дефанзивец кој беше најголема желба на Челзи за време на зимскиот преоден рок.

Од продажбата на Мангала, раководните лица на Порто очекуаат заработувачка од најмалку 40 мил. евра, а централниот дефанзивец треба да потпише четиригодишен договор кој ќе му гарантира годишна заработувачка од најмалку пет милиони евра.