сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Маратонски секс: Звучи одлично, но може да биде разочарувачки и фрустрирачки

seks-1390136065-24588

Последни вести

Бидете внимателни со желбите бидејќи можат да ви се исполнат. Да, сонот на секој маж е секс кој трае и трае…

Маратонскиот секс за многумина е недостижен , но околу 5 отсто од нив има искуство со одложена ејакулација на редовна основа, што значи дека треба и по половина час, ако воопшто го доживеат тоа.

Можеби ви звучи забавно, додека да не в и се случи да сфатите дека тоа може да биде прилично исцрпувачки и фрустрирачки.

Зошто мажот не може да го достигне врвот?

Веројатно не секој маж наидол на ситуација да не може да ејакулира или да му е потребно многу време. Но, ако се случува тоа често има повеќе виновници за тоа.

„Некои мажи тешко достигнуваат оргазам во текот на вагиналниот или оралниот секс. Понекогаш тоа е вообичаена техника на самозадоволување, како на пример стимулации со раце, а тоа овозможува друго чувство од вагиналниот или оралниот секс“, објаснива доктор Деби Хербеник.

„Хируршкиот зафат на карлицата, антидепресивите, повредите на ‘рбетот и психолошките фактори како интензивен страв од бременост, исто така можат да б идат причина што мажите тешко доживуваат оргазам“, вели Хербеник.

seks-1402771615-38890

Како се чувствуваат жените за време на маратонскиот секс

Тоа може дури и да го земе данокот во врската.

„Истражувањата покажале дека на жените им е потребно повеќе време за да достигнат оргазам. Но, кога мажите не постигнуваат оргазам, партнерката тоа често го сфаќа лично и мисли дека е лоша во креветот. За да и олесните, бидете искрени. Објаснете и дека тој проблем и пред да б идете во врска со неа. Тоа ќе ве поттикне отворено да разговарате за сексот и она кој што сака во кревет“, советува Хербеник.

seksi-par-u-krevetu-1406395141-42814

Решение за задоволувачки сексуален живот

Голема е можноста дека на жената нема да и се допадне секс кој трае 30, 60 или 90 минути. Сосема е во ред да се застане и да се проба нешто ново.

„Околу 16 отсто од жените тешко доживуваат оргазам за време на вагиналниот секс. Разговарајте за тоа да испробате некои други методи за да можете и двајцата да уживате“, советува Деби.

„Може добро да ви послужи и вибраторот. А важно е и да посетите терапевт. Додека предвремената ејакулација може да се реши со техники на мастурбрирање, одложената ејакулавија често е од психолошка природа и треба да му се посвети повеќе внимание“, заклучува Хербеник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести