Спорт

Мареј победник на турнирот во Минхен

Мареј победник на турнирот во Минхен

Финалето на АТП турнирот во Минхен конечно го дочека својот крај.

Иако започна вчера, мечот помеѓу Енди Мареј и Филип Колшрибер по само пет гема мораше да биде прекинат поради дожд. Сепак натпреварот продолжи денеска, а славеше британскиот тенисер со 2:1 (7:6, 5:7, 7:6).

Мечот беше исполнет со возбудувања и неизвесност до самиот крај, а триумфираше фаворитот и воедно прв носител на турнирот, Мареј со што ја потврди неговата одлична форма пред Ролан Гарос.