недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Марија Риш ја стигна Јаница Костелиќ

165401849052f8c0db5699c084530340_w640

Поврзани вести

Германската скијачка Марија Хефел Риш се закити со златниот медал во супер комбинација на Зимските олимписки игри во Сочи.

Со оваа победаГерманката влезе во одбрано друштво на девојките со три олимписки злата, односно во друштво на Дебора Компагнини, Врени Шнајдер, Катја Заицингер и Јаница Костелиќ.

Риш пред четири години во Ванкувер се закити со златен медал во супер комбинација и слалом Германката беше петта по трката во спуст, во која убедливо најбрза беше Џулија Манкусо. Сепак, германската скијачка ги дочека „своите пет минути“ во слаломот, возеше беспрекорно и на крајот сосема заслужено стигна до златниот медал, пред Никол Хосп на второто и Џулија Манкусо на третото место.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести