среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Марина Абрамовиќ добитничка на гран при од Остен Биенале на цртеж

Остен Биеналето на цртеж е манифестација која привлекува познати имиња од домашната и од светската уметничка сцена.

abramovic

Поврзани вести

Добитниците на главните награди на Остен Биенале на цртеж 2014 се Марина Абрамовиќ (Црна Гора/САД) – Гран при за животно остварување и Џoан Миро (Шпанија) – Награда Светско културно наследство.

Отворањето на изложбата и доделувањето на наградите на ОСТЕН БИЕНАЛЕ НА ЦРТЕЖ, Скопје 2014 ќе биде на 18 септември 2014, во галеријата Остен.

Остен Биеналето на цртеж е манифестација која привлекува познати имиња од домашната и од светската уметничка сцена.

За главните награди на Биеналето – Гран при за животно дело и Наградата Светско културно наследство одлучува Бордот на Остен во соработка со амбасадорите на Остен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести