понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Маркез најбрз на трката во Австралија

Ова за Маркез e 50-та победа во кариерата.

Маркез најбрз на трката во Австралија

Маркез најбрз на трката во Австралија

Поврзани вести

Актуелниот шампион во Мото ГП класата, Марк Маркез победи на трката за Големата награда на Австралија. Тој до триумфот стигна откако во последниот круг го мина Хорхе Лоренцо.

Третото место му припадна на Андреа Јаноне, додека без подиум остана лидерот во генералниот пласман Валентино Роси.

Ова за Маркез e 50-та победа во кариерата.

Во генералниот пласман на две трки до крајот на шампионатот води Роси со 296 бодови, втор е Лоренцо со 285, а на третата позиција е Маркез со 222.

Следната трка се вози на патеката „Сепанг“ во Малезија.

Најчитани вести