понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Маркез најбрз во Остин

Тој со својата Хонда славеше пред сонародникот Дани Педроса (Хонда), а на третата позиција се пласираше Италијанецот Андреа Довисиозо (Дукати).

marc_marquez-615x400

Поврзани вести

Светскиот шампион, Шпанецот Марк Маркез, победи и на втората годинашна трка во Мото ГП, возена за Големата награда на САД, во Остин.  Тој со својата Хонда славеше пред сонародникот Дани Педроса (Хонда), а на третата позиција се пласираше Италијанецот Андреа Довисиозо (Дукати).

Маркезсо оваа победа се зацврсти на првата позиција во генералниот поредок со 50 бдови, пред Педроса со 36, а на третото место е Валентино Роси со 28 бода.
Во класата Мото2 славеше Маверик Виналес, додека во најслабата класа славеше Австралиецот Џек Милер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести