петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Маркез пуштен од болница

Портпаролката на Националниот институт за медицина Жаклин Пинеда изјави дека лекарите во вторникот одлучиле да го пуштат 87 годишниот колумбиски писател кој живее на југот на Мексико Сити.

gabriel markes

Поврзани вести

Добитникот на Нобелова награда за литература Габриел Гарсија Маркез ја напушти болницата во која помина осум дена поради запаление на белите дробови.

Портпаролката на Националниот институт за медицина Жаклин Пинеда изјави дека лекарите во вторникот одлучиле да го пуштат 87 годишниот колумбиски писател кој живее на југот на Мексико Сити.Пинеда изјави дека поради годините, здравјето на писателот и понатаму е кревко.

Гарсија Маркез е еден од најпопуларните писатели на шпански јазик и многумина неговата популарност ја споредуваат со Марк Твен и Чаркс Дикенс.

Писателот на „100 години самотија“ веќе 30 години живее во Мексико.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести