Бразил2014

Маркизио: На моменти дури и халуцинирав

Маркизио: На моменти дури и халуцинирав

И стрелецот на првиот погодок за Италија во дуелот против репрезентацијата на Англија, Клаудио Маркизио се пожали на лошите временски услови во Манаус.

Одличниот играч за врска откри дека немал толку големи проблем со противничките фудбалери, колку што имал со невидената топлина и влага поради која во одредени моменти и халуцинирал.

„Топлината беше неверојатна, а влажноста на воздухот правеше да биде невозможно да се одигра мечот на највисоко ниво. На моменти дури и халуцинирав поради ваквите ненормални услови за игра, но најважно е што на крајот успеавме да стигнеме до победата. Освоивме големи три бода и си ги зголемивме шансите за пласман во следната фаза, но неопходно ќе биде да играме добро и на преостанатите две средби, се надевам при далеку понормали климатски услови“, изјави фудбалерот на Јувентус.