петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Марко Јариќ ќе произведува ајвар во САД

lima-marko1-630x425

Последни вести

Поранешниот американски кошаркар Марко Јариќ започнува нов бизнис во САД и планира да отвори фабрика за производство на јавар, а рецептурата за овој производ ја купил оджителите во јужна Србија. Тој е убедене дека овој производ многу ќе им се допадне на Американците, а тој веќе е заштитно лице за ајварот во САД.

– По бизнисот со недвижностите во кои беше многу успешен, Марко со неколку приајтели почна да инвестира во здравата храна. Јариќ веќе е заштитно лице на брендот на ајварот во САД, а закупил и фабрички простор во кој овој деликатес ќе се произведува. Рецептурата за овој производ е купена од селаните во јужна Србија, а се зборува дека станува збор за најдориот рецепт од нашите простори – открил доброупатен извор.

Познатиот кошаркар и бизнисмен верува во овој деловен потфат и сигурен е дека ајварот ќе им с едопадне на сите луѓе во САД. Со оглед на тоа што таму живеат многу луѓе кои потекнуваат од Балканот тие ќе бидат воодушевени кога тегла ајвар ќе биде пуштена во продажба, додал изворот.

Инаку Јариќ е талентиран за бизнис, а неговото богатство е проценето на многу повеќе отколку што има неговата поранешна сопруга, бразилската топ-моделка Адријана Лима

Најчитани вести