вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мароканец се обидел двете ќерки да им ги подари на ИД

dzihadisti_terorirsti-650x396

Последни вести

Мароканецот кој се обиде да ги одведе своите две ќерки, од две и четири години, кај џихадистите од групата Исламска држава, е уапсен, соопштија денеска мароканските власти.

Таткото е уапсен на аеродромот во Казабланка со ќерките, кои се француски државјанки, додека се подготвувале да полетаат за Турција. Оттаму тие требало да им се придружат на џихадистите во Сирија.

Мароканската Влада наведе дека мајката на девојчињата, која е Французинка, не била со нив.

ИД регрутира жени и цели семејства, а Мароко претставува голем извор на регрути за екстремистите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести