петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Мароко ја зајакнува безбедноста пред заканите на џихадистите

AP_ISIS_TG_140620_16x9_992

Последни вести

Заострени безбедносните мерки во Мароко по заканите на џихадистите и зголемената загриженост затоа што голем број државјани на оваа земја се борат во Сирија и Ирак.

Министерот за внатрешни работи на Мароко, Мохамед Хасад наведе дека новите мерки ќе бидат воведени прогресивно, со цел да се одговори на различните закани со кои се соочува Кралството Мароко.

Хасад не прецизира за какви закани се работи, но објаснува дека со тие мерки ќе бидат покриени „ранливите“ локации ширум Мароко, а во нив ќе учествуваат војската, полицијата и други безбедносни сили.

Повеќе од 2.000 марокански џихадисти, вклучувајќи ги и оние со двојно државјанство, сега се борат во Сирија и Ирак, соопштија властите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести