петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Марсеј остана во игра за ЛЕ

Со освоените три бода, фудбалерите на Марсеј останаа во игра за петтата позиција на првенствената табела која гарантира настап во групната фаза од Лигата на Европа, а најголем удел во неделниот триумф има репрезентативецот на Франција, Пјер-Андре Жињак кој постигна два погока.

MARSEJ VO IGRA ZA LE

Поврзани вести

Шест погодоци, четири во гостинската и два во домашната мрежа, беа постигнати на неделниот дерби натпревар од 36. коло во француската Прва лига, дуелот на „Велодром” помеѓу екипите на Олимпик Марсеј и Лион.
Со освоените три бода, фудбалерите на Марсеј останаа во игра за петтата позиција на првенствената табела која гарантира настап во групната фаза од Лигата на Европа, а најголем удел во неделниот триумф има репрезентативецот на Франција, Пјер-Андре Жињак кој постигна два погодока.
Резултати: Сент Етјен – Монпеље 2:0, Лориен – Ајачио 1:0, Реим – Евијан 1:0, Сошо – Ница 2:0, Тулуз – Нант 1:1, Валенсиен – Бордо 0:1, Марсеј – Лион 4:2.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести