недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Марсениќ пристигна во Вардар

metalurg marsenik

Поврзани вести

Вардар и официјално потврди дека го ангажира 22-годишниот пикер, Мијајло Марсениќ. Српскиот репрезентативец, потпиша тригодишен договор со црвено-црните и доаѓа како замена за Михаил Чипурин, на линијата од шест метри.

Марсениќ е голем талент на српската репрезентација, а на македонската јавност ѝ е познат затоа што сезонава ја почна како играч на Металург. Одигра четири меча во Лигата на шампионите во кои постигна пет гола.

Откако го напушти Металург се врати во својот матичен Партизан, меѓутоа Вардар пројави интерес за него уште на почетокот на 2015 година. Спортмедиа во февруари го најави доаѓањето на 202 сантиметри високиот пикер, кој заедно со Дејан Манасков, Лука Циндриќ, Александар Деревен и Хорхе Македа, треба да го направат тимот посилен за идната сезона.

Најчитани вести