понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Марш на милионите во Украина: Да ги срушиме тираните

Украинската опозиција денеска ги продолжи протестите барајќи оставка од претседателот Виктор Јанукович, додека неговите приврзаници одржале одвоен собир како поддршка на претседателот.

mars-na-milionite-ukraina

Поврзани вести

На протестите на опозицијата поддршка од затвор им дала поранешната украинска претседателка, Јулија Тимошенко, која преку писмо ги повикала насобраните да побараат итна оставка од претседателот.

„Јанукович донесе одлука да се приклучи кон клубот на диктаторите. Ние Украинците мора мирно и легално да ги симнеме од власта. Тој повеќе не е претседател на нашата земја, тој е тиранин кој мора да одговори на секоја пролеана капка крв“, стои во пораката која ја прочитала нејзината ќерка, Евгенија Тимошенко.

Опозицијата денешните демонстрации ги нарекла „марш на милионите“, со повик Украинците да дојдат во знак на протест против полициската бруталност и одбивањето да се признае било каква одговорност од страна на претседателот Јанукович.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести