четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Марусија со еден болид во Сочи, трката ќе му биде посветена на Бјанки

bianchi

Поврзани вести

Следната трка во Формула 1 ќе се вози во Сочи, Русија, а тимот на Марусија ќе се натпреварува со само еден болид, во знак на почит кон Жил Бјанки, кој се уште се наоѓа во кома по несреќата на трката во Јапонија. Францускиот возач се наоѓа во критична состојба во клиниката во Јапонија, па оваа одлука на неговиот тим наиде на општо одобрување.

Тој излета од патеката на кривината 15 на „Сузука“ кога со голема брзина удри во багерот кој го отстрануваше возилото на Адриан Сутил кој еден круг претходно излета на истиот свиок.

Се огласија и дел од возачите, кои нагласија дека трката во Сочи ќе му ја посветат на својот колега Жил Бјанки кој доживеа несреќа на патеката „Сузука“ во Јапонија и заработи тешки повреди.

„Трката во Сочи ќе биде многу емотивна и тешка за сите возачи во Формула 1. Со мислите постојано сме со Бјанки и сите се надеваме дека сѐ ќе биде во ред со нашиот колега“, вели Алонсо.

Во 2009-та година слична несреќа доживеа и Фелипе Маса, па можеби бразилецот и најдобро знае како му е на младиот Бјанки.

„Трката во Јапонија беше една од најлошите во мојот живот. Се надевам дека сѐ ќе биде во ред со Жил. Мислиме на него“, вели Маса.

Трката за ГН на Русија се вози во недела во Сочи, а ден претходно се закажани квалификациите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести