среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Масaкр во Конго: 70 лица убиени со мачета

За сеење страв меѓу жителите, бунтовници убиле 70 лица, масакрирајќи ги со мачети.

kongo

Поврзани вести

Мисијата на Обединетите Нации во Конго соопшти дека се убиени 70 лица, но не истакна кога е извршен масакрот.

Вооружени групи со мачети убиле 70 луѓе на истокот на Демократската Република Конго, со цел да шират страв, соопштија вчера од ОН.

Мисијата вп Конго, MONUSCO, потенцирала дека примила извештај за жестоко кршење на човековите права меѓу кои има масовни погубувања во две села во регионот Масиса.

Од ОН соопштуваат дека од 1996 година, па навака,  милион луѓе во загубиле животот поради насилство, болести и глад, откако странските сили започнаа судири бидејќи тој регион е богат со злато, дијаманти, бкар, кобалт и ураниум.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести