петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Масакр во Мексико: Во криминални пресметки убиени 14 лица

Криминалните пресметки се случувале на повеќе локации во Тамаулипас, мексиканската држава со најголема стапка на насилство

meksiko

Поврзани вести

Во серија суири меѓу криминални групи на североистокот на Мексико убиени се 14 луѓе, соопштиле властите во мексиканската држава Тамаулипас.

Во соопштението не е прецизирано кои се’ криминални групи учествувале во судирите, ниту дали тие се поврзани.

Тамаулипас спаѓа меѓу мексиканските држави со најголема стапка на насилство. Во неа се судираат наркокартелите Голф и Зетас.

Во соопштението се наведува дека шест лица загинале во престрелки во Мадера, а шест во Тампика. Уште две лица се убиени на други локации, од кои една во слаткарница.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести