понеделник, 27 март 2017  |  Вести денес: 10

Маска од мандарини за помазна кожа

mandarini

Последни вести

Мандарините – сочното јужно овошје богато со витамин Ц и Б, магнезиум, бета каротен и калиум е одлично за здравјето, го зајакнува имунитетот и благотворно делува на кожата.

Еднаш месечно направете пилинг:

Излупете четири мандарини, исцедете ги, а во малку превриена вода растопете десет лажици шеќер и оставете да се излади. Измешајте го со сок од мандарини. Оваа пилинг смеса нанесете ја на претходно исчистено лице, оставете да делува 15 минути и исплакнете со млака, а потоа и со ладна вода. Свежата овошна смеса ја чисти кожата, ја хидрира и ја чини мазна.

Најчитани вести