петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 42

Масовна гробница откриена во Славјанск

slavjansk_201451712916

Поврзани вести

Украинските сили откриле масовна гробница во Славјанск, кој до неодамна беше под контрола на проруските сепартисти од источна Украина.

Во гробницата имало околу 20 тела, од кои најмалку четири биле во цивилна облека.

Украинските власти, кои на почетокот на месецов воспоставија контрола над Славјанск, информираа дека водат истрага за неколку случаи на исчезнати лица од градот.

Според Високиот комесаријат за човекови права на ОН во украинските населени места под контрола на проруските сепаратисти исчезнале десетици лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести