Балкан

Масовна тепачка на етничка основа во Црна Гора

Масовна тепачка на етничка основа во Црна Гора

Четири лица се полесно повредени во масовна тепачка меѓу неалбански и албански ученици во гимназијата „25 мај“ во Тузла, Црна Гора пишуваат црногорски Вијести.

Тепачаката била испровоцирана од синоќешниот прекинат фудбалски натпревар меѓу репрезентациите на Србија и Албанија.

За смирување на ситуацијата морала да интервенира полицијата, а наставата била прекината. Во инцидентот освен ученици учествувале и родители на децата.

Полицијата, врз основа на снимките од надзорните камери утврдува кој е одговорен за тепачката.