недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Масовна тепачка на навивачи во Охрид, десетина приведени

makedonska-policija

Поврзани вести

Околу 14 часот денес се случи голема тепачка во центарот на Охрид во непосредна близина на градското пристаниште.

Според очевидци во инцидентот учествувале околу 50-тина млади луѓе, неофицијално, членови на навивачките групи Куманово и МЗТ Скопје, пренесува локалната „Спектра Тв“.

Очевидците велат дека летале камења, но за среќа, поради брзата интервенција на полицијата, бил спречен поголем инцидент.

ОД СВР Охрид го потврдија инцидентот и рекоа дека полициски службеници кои се наоѓале во непосредна близина успеале веднаш да реагираат.

Во полициска станица се приведени десетина лица од двете страни, се работи на нивна идентификација и на утврдување на причините за инцидентот. Оштетени се и неколку возила кои се наоѓале во непосредната близина на инцидентот.

Сличен инцидент помеѓу две навивачки групи се случил и синоќа во Охрид по што исто така биле приведени неколку лица во ПС во Охрид.

Во Охрид деновиве се одржува кошаркарскиот Куп на Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести