Свет

Масовни руски напади врз позиции на Исламска држава во Сирија

Масовни руски напади врз позиции на Исламска држава во Сирија

Руските воздушни сили денеска изведоа „масовни напади“ врз цели на Исламска држава ширум Сирија, гаѓајќи ги со крстосувачки ракети.

– Денеска беа изведени 59 од планираните 100 напади врз цели на ИД во покраините Рака, Идлиб, Деир ал-Зор, а ликвидирани се 149 терористи, наведе Картаполов, пренесува МИА.

Русија денеска соопшти дека нејзините авиони гаѓаат и камиони, со кои се превезува нафта и нафтени деривати, а им припаѓаат на ИД.