недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Матица македонска“ ќе ја промовира „Летописни поменија“ од Тамара Арсовска

Tamara Arsovska - Korica-DEFI...

Поврзани вести

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ на петти март (среда) во 12 часот ќе биде промовирана книгата „Летописни помненија“ од Тамара Арсовска, во издание на издавачката куќа „Панили“ од Скопје. За делотo ќе говорат проф. д-р Јелица Николовска, Милица Стојанова и Ефтим Клетников.

Тамара Арсовска е познат публицист и автор на книгите со книжевни портрети: Блиски средби, Запаметено минато, Отаде минливоста, Волшебници на зборот, Влезница за иднината, Писателите за себе, Од дневникот на нашите години и Творците и нивното време. Добитник е на државната награда за животно дело „Св. Климент Охридски“, со што се стекна со статусот „Национален пензионер“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести