недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Матине опера за деца во МОБ „Клинг- Кланг“

mob

Поврзани вести

Македонската опера и балет в недела напладне ќе одржи матине претстава за деца. „Клинг-Кланг“ е музичка авантура која како серијал за запознавање со музиката на најмладата популација, ја востанови гостинката од Австрија, Урсула Хорнер.

Она што е посебно важно за оваа претстава е активното учество на децата во најзе. Ќе имаат можност директно да се запознаат со музичките инструменти, кои низ приказна ќе им ја доловат музиката како феномен. Ќе имаат можност да пеат, ракоплескаат и да поставуваат прашања до сите учесници на сцената. Во нашата неделна матине претстава, ќе се запознаат со гудачките инструменти.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести