вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Мазе и Гисин го освоија златото во спуст

maze

Последни вести

За првпат во историјата на Зимските олимписки игри на најбрзата патека во женското алпско скијање две натпреварувачки имаа исто време. Златото им припадна на Словенката Тина Мазе и Швајцарката Доминик Гисин

Времето на победничките на денешната трка изнесуваше една минута 41.57 секунди.
За Словенците ова беше прва победа на спуст патеките на ЗОИ, додека Гисин на Швајцарија и го донесе петтото злато на Олимпијадите во оваа дисциплина.

Веднаш зад победничкото дуо со само 10 стотинки заостанување трката ја заврши Лара Гут (Швајцариа). Со овој пласман Гут го освои бронзениот медал и на својата земја и донесе уште едно одличие.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести