сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Маж се самозапали на плоштадот во Ватикан

plostad-vatikan

Поврзани вести

Изутринава на плоштадот Свети Петар во Рим, се самозапали 51-годишен Италијанец ,соопшти извор од Ватикан, цитиран од полицијата, пренесуваат локалните медиуми.

Мажот е пренесен во болница „Санто Спирито“ во Рим. Неговите мотиви и неговата состојба не се’ уште не се познати. Италијанската новинска агенција АНСА објави дека на безбедносните камери забележале маж со облека натопена со запаллива течност. Тој се самозапалил околу 7,50 часот.

Возило на брза помош кое го повикалевластите во Ватикан, пристигнало многу брзо, за да го одведе мажот во болница.

Портпаролот на Светата Столица соопшти дека се’ уште нема податоци за причините за инцидентот, што се случи само неколку дена пред Божиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести