понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Медицинска сестра хоспитализирана поради сомнеж за ебола

ebola

Поврзани вести

Медицинската сестра, за која постои сомнеж дека е заразена со вирусот на ебола преку контакт со заболен хуманитарен работник, денеска е примена во француска болница.

Жената има висока температура и е транспортирана при зајакнати безбедносни мерки од нејзиниот стан до воената болница во Париз.

Таа имала редовен контакт со француската медицинска сестра, која работела како волонтер за организацијата „Лекари без граници“ во Либерија.

Жената се зарази со ебола и беше префрлена во Франција на почетокот на овој месец, каде беше лекувана со експериментален метод и преживеа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести