Македонија

Медиумите на СОРОС и СДСМ по стоти пат фатени во лага

Медиумите на СОРОС и СДСМ по стоти пат фатени во лага

СОРОС и медиумите под контрола на СДСМ по стоти пат беа фатени на дело во обид да ја изманипулираат јавноста. Како што јавноста досега навикна, медиумите на СОРОС и СДСМ се обидоа повторно да искористат една трагична случка за политички поени во црната кампања која ја водат против ВМРО-ДПМНЕ, пишува „Курир“.

Овој пат жртва беше старецот од Мариово кој беше претепан од свој комшија со историја на насилничко однесување. Без да ги проверат изворите и да се особено внимателни кога станува збор за трагичен настан, медиумите на СОРОС и СДСМ известија дека старецот бил претепан до смрт затоа што ја бранел Катица Јанева.

telma

„Го претепал до смрт оти ја фалел специјалната обвинителка Јанева“, „Го убил оти ја фалел Катица Јанева“, „Го претепале до смрт оти ја фалел Катица, а ги кудел Јанакиекси и Јанкулоска“. Ова беа само дел од манипулативните наслови на медиумите под контрола на СДСМ и СОРОС.

Сепак, овие небулози беа побиени од страна на сите очевидци и фамилијата на покојниот, но хистеријата на медиумите на СОРОС и СДСМ повторно го победи професионалното новинарство.  Да потсетиме, истите медиуми и на 9-ти мај јавуваа за цивилни жртви во Диво Насеље.

За жал на гаталците, кои без да ги проверат фактите изнапишаа сѐ и сешто за убиството во Маково, кое наводно се случило по кавга за Катица Јанева, директните сведоци на настанот и внуката на убиениот за нашиот весник тврдат дека ниту станало збор за политика ниту, пак, имало воопшто простор за таква дискусија. Убиениот никогаш не се мешал во политика ниту, пак, ги следел медиумите, објави денеска Нова Македонија.

libertas (1)

Неговата внука, скршена од болка за смртта на сега покојниот чичко Ристо, кај кого, откако татко ѝ Јордан замина за Австралија, таа буквално израсна и кого го сакаше како свој роден татко и која за погребот дојде од Охрид, гледајќи го местото пред селската продавница каде што беше убиен нејзиниот чичко, со солзи на очите ни раскажуваше.

Чичко ми беше најдобриот човек не само во Маково туку и во цело Мариово. Тој беше буквално душа од човек, секогаш подготвен да му помогне некому. Не знаеше човек да навреди, а камоли да се кара со некого. За разлика од некои други, тој никогаш не „бистреше“ политика. Кога слушнав дека тој бил убиен оти наводно ја бранел обвинителката Катица Јанева навистина бев вчудовидена. Тоа не е точно. Него политиката воопшто не го интересираше. Иако имаше бистар поглед, тој не читаше весници, ниту слушаше радио, а не гледаше ни телевизија. Убедена сум дека тој ниту слушнал некогаш за Катица. Едноставно, чичко ми Ристо, откако почина мојата стрина, живееше за својот син, двете ќерки и неговите овци. Кога ја слушнав информацијата на една од телевизиите веднаш реагирав и барав од уредниците да ми одговорат од каде тие имаат информации дека мојот чичко бил убиен затоа што наводно ја бранел обвинителката Катица Јанева, но, за жал, не добив никаков одговор – низ солзи во очите ни зборуваше внуката од брат на покојниот, која кај продавачот на селската продавница се распрашуваше за детали како беше убиен нејзиниот чичко.

reporter-1

Нејзе особено тешко ѝ падна кога продавачот ѝ покажа фотографии што тој ги снимил со мобилниот телефон по убиството. Како и внуката, така и продавачот во селската продавница Ристе Трајковски, кој беше сведок на убиството на старецот, беше вчудовиден и особено непријатно изненаден од измислените информации објавени по медиумите дека старецот бил убиен по наводна кавга за политика.

Јас не знам од каде такви информации. Тоа што знам, лично видов и чув е дека на масата пред продавницата седеа Раде, Ристо и неговиот син Димче. Во еден момент Раде го убедуваше Ристо да му ја препише куќата во Битола на син му, на што Ристо се спротивставуваше, велејќи му дека тој нема намера да ја препишува куќата никому, бидејќи тој имал и две ќерки. И како што сите го знаевме Раде, во еден момент му се закани на синот на Ристо дека ќе го убие, вадејќи му нож, кој постојано го носеше со него. Овој, откако го виде ножот, исплашен избега кон својата куќа и се скри кај оревот во дворот. Тогаш Раде со стапот почна да го удира старецот по глава и тој падна на масата. Кога виде што сторил, Раде избега на другата страна од патот – ни раскажа продавачот Ристе Трајковски, кој кога го видел лицето на раскрвавениот старец почнал да моли кај соселаните за помош. За жал, никој од тие што во тој момент биле во близината не пришол да му помогне на старецот, кој во меѓувреме се подигнал од масата и почнал тетеравејќи се да се движи кон патот. Гледајќи дека старецот закрепнал од ударите, Раде слегол од ридот и уште неколкупати го удрил со стапот старецот, по што тој добил уште посериозни повреди, од кои подоцна на пат за битолската болница починал.