петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Медведев: Јанукович се’ уште е легитимен претседател на Украина

medvedev

Последни вести

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович се’ уште е легитимна државен глава на својата држава, иако тој повеќе неам влијание врз власта, изјавил премиерот на Русија. Дмитриј Медведев, пренесе „АФП“.

Медведев додаде дека Русија не ја признава новата власт, што го презеде раководењето во Киев по соборувањето на Јанукович, велејќи дека тоа е спротивно на Уставот.

На својата страница на “Фејсбук” рускиот премиер напиша: ” Да, власта на претседателот Јанукович е практично нула , но тоа не укинува фактот дека според Уставот на Украина , тој сеуште е легитимен шеф на државата. ”

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести