Свет

Медведев: Јанукович се’ уште е легитимен претседател на Украина

Медведев: Јанукович се’ уште е легитимен претседател на Украина

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович се’ уште е легитимна државен глава на својата држава, иако тој повеќе неам влијание врз власта, изјавил премиерот на Русија. Дмитриј Медведев, пренесе „АФП“.

Медведев додаде дека Русија не ја признава новата власт, што го презеде раководењето во Киев по соборувањето на Јанукович, велејќи дека тоа е спротивно на Уставот.

На својата страница на “Фејсбук” рускиот премиер напиша: ” Да, власта на претседателот Јанукович е практично нула , но тоа не укинува фактот дека според Уставот на Украина , тој сеуште е легитимен шеф на државата. ”