вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Медведев: Легитимитетот на Киев под знак прашање

Се загрозуваат интересите на Русија со новите власти во Украина

Dmitry Medvedev

Поврзани вести

Рускиот премиер, Дмитриј Медведев, рекол дека „легитимитетот на новите власти во Киев е ставен под знак прашање“.

Ова е досега најдиректна и најостра официјална порака од Русија од моментот кога е потпишан договорот меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович и претставниците на опозицијата, по што демонстрантите во целост на презеле контролата над Киев.

„Не разбираме што се случува таму. Постои голема закана за нашите интереси и закани за нашите граѓани, кои живеат таму. Ставен во прашање е легитимитетот на голем број органи кои се функционираат во Киев“, рекол Медведев.

Претходно, Русија го повлекла својот амбасадор од Киев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести