вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Медведев: Поддршката на Г7 за Украина е цинизам без граници

Uzbekistan Russia Medvedev

Поврзани вести

Рускиот премиер Дмитри Медведев ја оценил денеска дека поддршката која лидерите на групите на седумте најразвиени земји изразиле на украинските сили во операциите на истокот на земјата како „цинизам без граници“.

Зборувајќи на седнициата на владата за приливот на бегалците од руските области во близина на границите за Украина, Медведев рекол:

„Таканаречената Г7 зборува за одмерена акција на украинската војска против сопствениот народ. Тоа е цинизам без граници“, рекол тој, пренеле руските новински агенции.

Во изјава усвоена денес во Брисел, земјите од Г7 ја повикале украинската влада да задржи „одмерен пристап во понатамошниот тек на своите акции во со цел повторно воспоставување на редот и законот“ на истокот на земјата.

„Народот е уплашен, стравува, но украинските власти не гледаат никаков хуманитарен проблем, велат дека нема бегалци, тоа е секако лага“ рекол Медведев.

Тој оценил дека 5000 луѓе стигнуваат секој ден само во Руската област Ростов на Дон, на југозападот, и дека тоа се податоци од граничните премини.

„Разликата во влезовите и излезите од земјата е околу 5000 луѓе дневно“ прецизирал Медведев.

Најголем број на лица си одат од Украина, воглавном жени и деца, доаѓаат во таа област, а голем број од нив веќе побарале статус на „бегалци“. Околу 4000 луѓе веќе побарале таков статус. Тоа е без преседан“ рекол тој, пренела Итар-Тас.

Водачот на групата на седумте најразвиени земји рано утринава во Брисел изразиле поддршка на „украинската влада и народот со оглед на неприфатливото вплеткување на Русија во суверените работи на Украина„ и и се заканиле на Москва со „јакнење на зацртаните санкции, доколку тоа би го наметнале случувањата“.

Во заедничко соопштение на челниците на САД, Германија, Франција, Велика Британија, Италија, Канада и Јапонија, украинските власти се охрабрени  да одржат одмерен пристап во операциите на враќање на редот и законот“ и да  „продолжат со националниот дијалог во кој сите ќе бидат застапени“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести