среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 44

Медведев: Повлекувањето на поканата до Иран за „Женева-2“ е неприфатливо

medvedev

Поврзани вести

Рускиот премиер Дмитриј Медведев упати критики поради одлуката да биде повлечена поканата до Иран за мировната конференција „Женева-2“, пишува весникот „Комерсант“.

„Она што се случи со повлекувањето на поканата според мене е целосно неприфатливо. Има ли некој кои мисли дека сирискиот проблем може да се дискутира сериозно, без да се земе предвид иранскиот фактор? Се разбира, сето ова треба да биде земено во предвид. Но кога меѓународната заедница или ОН прво испраќаат покана, а потоа ја повлекуваат, тоа е неприфатливо и не придонесува за постигнување на некаков резултат“, изјавил Медведев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести