недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Медведев: Украинските власти не прекршиле ништо со одбивањето на евроинтеграциите

medvedev

Поврзани вести

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев смета дека одлуката на украинското раководство да го одложи потпишувањето на договорот за асоцијација со Европската унија, е донесена во согласност со Уставот на земјата и не го нарушува законодавството, а исто така се базира врз пресметки на добивките и загубите од превземање на таков чекор, пренесоа локалните медиуми.

„Тие направија калкулации и заклучија дека во моментов не се подготвени за тоа. Поради оваа причина најверојатно се одлучиле за секој случај да го одложат потпишувањето на соодветниот документ. Тоа е нивно внатрешно прашање“, изјави рускиот премиер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести