четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Меѓу кодошите и екс ректор на Универзитет

lustracija-520x312

Последни вести

Комисијата за верификација на фактите денеска лустрираше поранешен ректор на Универзитет кој веќе е починат.

Неговото име нема да биде обелоденето во јавноста, но се знае дека бил соработник на тајните служби, велат од Лустрациската комисија.

Лицето е починато, што значи дека неговото име и презиме нема да биде објавено туку ќе се најде само на регистерот на веб страната на комисијата – изјави Предраг Димитровски од лустрациската комисија.

Димитроски дополни дека тој бил ректор на еден од универзитетите во државава.

Станува збор за ректор на еден од универзитетите во Македонија, кој во 80-тите години на службите им оддавал информации за еден докторант на универзитетот чиј ректор бил.

– Овој предмет беше разгледуван уште од минатиот состав, но бидејќи имаше избор на нови членови, тогаш беше сторниран, за да не се сфати дека се прави врз некој притисок – вели Димитровски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести