понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Меѓу запленетите икони во Албанија, најмалку 20 се од Македонија

g_crkva

Поврзани вести

Група од петмина експерти по иконографија и вработени во македонската полиција престојуваат во Тирана заради идентификација на икони украдени во македонките цркви, а се запленти во големата акција на албанската полиција во октомври годинава, пренесува МИА.

Македонските претставници во присуство на oбвинител во просториите на Нацоналната галерија идентидикувале најмалку 20 икони кои се украдени во Македонија.

Според процедурата македонските власти треба да испратат барање со потребната документација до албанските за да ги вратат иконите во Македонија.

Во акцијата „Икона“ реализирна на почетокот на октомври албанската полиција заплени 1.077 икони, артефакти, бронзени и други предмети, кои потекнуваат од средниот век. Уапсини беа Ѓерѓи Тимо(51), кој ги отфрла обвинувањата и тврди дека бил колекционер и неговиот сработник Арбен Спахо(42), кои се уште се во притвор.

Во текот на истрагата е утврдено дека најмалку 40 икони, Тимо продал во Италија додека на албански државјанин во Швајцарија му продал осум стари и многу вредни икони за по 10.000 евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести