петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Меѓународна Информатијада во Охрид

i

Последни вести

Првата Информатијада во Охрид се одржува од денеска до 12 октомври. На истата учествуваат повеќе од 400 студенти од факултетите за информатички науки и технологии од универзитетите од Македонија и регионот.

Давор Поповски, претседател на Студентскиот парламент на Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ), истакна дека во рамки на Информатијадата студентите ќе се натпреваруваат како во спортски така и во практични дисциплини од областа на информатиката.

– Во научниот дел предвидени се три работилници и тоа бизнис-работилница, работилница за веб-апликации и за апликации за мобилни платформи, како и натпревари по алгоритми, програмирање  и математика, рече Поповски.

Практичниот дел од наставните активности ќе биде заокружен со демонстрација на сработеното и презентација на сработените апликации и програми пред претставниците на бизнис-секторот од фирмите и компаниите од ИТ индустријата што ги поддржуваат студентските игри.

Спортскиот дел ќе опфати натпревари во мал фудбал, кошарка, ракомет, одбојка, серва, пинг-понг и шах, во машка и женска конкуренција.

Организаторите на настанот очекуваат дека манифестацијата ќе стане најголемиот собир на студентите од областа на информатичките науки во регионот, оттаму што ваков настан со толкав обем досега не е организиран ниту на европско ниво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести